تبلیغات
اندیشه شیمی - گزارش کار تهیه آسپرین
 
اندیشه شیمی
علم شیمی، علم زندگی است
دوشنبه 12 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری

گزارش کار تهیه آسپرین 

 

هدف : آشنایی با تهیه ی آسپرین به وسیله ی استیل سالیسیلیک اسید

تئوری :

ترکیبهای شیمیاایکه از واکنش الکل ها با اسیدهای معدنی و آلی به دست می آیند . فرآیند استر کردن پیوسته با تولید آب همراه می باشد . به عنوان مثال از استر کردن استیک اسید و الکل نام می بریم :بیشتر استرها مایع و یا بلورین بوده و بوی مطبوع دارند .


به ادامه مطلب مراجعه کنید . . .

 واکنش عمده ی استرها عبارتند از صابونی شدن (وارون استری شدن) , تشکیل اسید آمید (آمونولیز) هیدروژن دار شدن (کاهش بووبلان) , تولید الکلهای نوع سوم (واکنش گرینیارد) و تبدیا استری (الکولیز). بهترین روشها برای تهیه ی استرها عبارتند از :

1- روش معمول برای تهیه ی استر , ترکیب اسد و الکل می باشد , مثل ترکیب استیک اسید با اتانول که تولید اتیل استات و آب می کند .

2- از ترکیب نمک های کربوکسیلی اسید به ویژه نمک های نقره با الکیل یدید , استر به دست می آید.

3- از ترکیب انیدریدها با الکلها , استر تولید میشود . این واکنش بهره خوبی داشته و سرعت آن توسط پیریدین افزایش میابد .

4- روش ویژه برای تهیه استرهای متیل , واکنش اسیدها با دیازومتان  در محلول اتری میباشد .

کاربرد استرها :

چربی ها , مومها و روغنها از اهمیت ویژه ای برخوردارند . استر ها به عنوان حلال کاربرد وسیعی داشته و از استر های فسفریک اسید به عنوان حشره کش و سلاح شیمیایی استافاده میشود . از استر های نیترو اسید برای تسریع اشتعال در موتورهای دیزلی و نیز در پزشکی برای مدارای آهژین (ایزو آمین نیتریک) بهره میگیرند . استرهای نیتریک اسید , به ویژه گلیسیرین تری نیترات , اغلب به عنوان ماده منفجره کاربرد دارند .

آسپیرین :

جسمی با فرمول شیمیایی : که آن را استیل سالیسیلیک اسی نیز گویند . آسپیرین به صورت قرص برای تسکین درد و کاهش تب , به کار میرود .

 

روش کار :

در یک ارلن مایر 250 میلی لیتری 2 گرم اسید سالیسیلیک و 45/1 میلی لیتر اتیل استات ریخته و 3 تا 4 قطره اسید سلفوریک غلیظ به آن اضافه میکنیم .

ارلن را به منظور مخلوط شدن خوب بهم میزنیم . مخلوط واکنش را به مدت 10 الی 15 دقیقه در حمام آبی 60 – 50 درجه سانتیگراد در داخل بن ماری گرم نموده و در عین حال محلول را  بهم میزنیم .

سپس مخلوط را سرد نموده و 50 میلی لیتر آب (برای از بین بردن اسید اضافی و كامل شدن تبلور) به آن اضافه میکنیم .

استیل سالیسیلیک اسید خام را از مخلوط اسید استیک و آب به حجمهای مساوی کریستالیزه میکنیم. با استفاده از روش زیر میتوانیم آسپیرین خام را تخلیص کنیم . آسپیرین خام را در 15 میلی لیتر اتانول گرم حل کرده و محلول را به 38 میلی لیتر آب گرم اضافه میکنیم .

اگر در این هنگام رسوبی پدیدار گردید مخلوط را گرم میکنیم تا رسوب کاملا حل گردد . سپس محلول زلال را میگذاریم تا به آرامی سرد شود . کریستالهای سوزنی شکل استیل سالیسیلیک اسید خالص رسوب خواهد کرد . راندمان محصول را حساب مینیم .

استیل سالیسیلیک اسید در هنگام حرارت دادن تجزیه میشود و نقطه ذوب معینی ندارد . تجزیه در ناحیه 128 تا 135 درجه سانتیگراد صورت میگیرد . بهمین علت هم اگر مدت حرارت دادن را طولانی کنیم مقداری از ماده تجزیه خواهد شد . در نهایت رسوبات را صاف كرده و در داخل یك ظرف شیشه ای قرار می دهیم.

نوع مطلب : شیمی آلی، گزارش کار، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
 


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ