تبلیغات
اندیشه شیمی - مطالب هفته اول اردیبهشت 1390
 
اندیشه شیمی
علم شیمی، علم زندگی است
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری
آب اکسیژنه

اطلاعات اولیه

آب اکسیژنه خالص H2O2 یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آنرا تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که در 100 قسمت آن سه قسمت آب اکسیژنه است و مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست و مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. 

به ادامه مطلب مراجعه کنید . . .


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری
نانوسیم‌ها؛معرفی و کاربرد

مقدمه

عموماً سیم به ساختاری گفته می شود که در یک جهت (جهت طولی) گسترش داده شده باشد و در دو جهت دیگر بسیار محدود شده باشد. نانوسیم نیز مانند نانوالیاف دارای ساختار تک‌بعدی می‌باشد. یک خصوصیت اساسی نانوسیم‌ها رسانایی الکتریکی می باشد. با اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی در دو انتهای این ساختارها و در امتداد طولی‌شان انتقال بار الکتریکی اتفاق می افتد. از دیگر ویژگی‌های نانوسیم‌ها می‌توان به نسبت بالای طول به قطر آن‌ها اشاره کرد (L>>D).

به ادامه مطلب مراجعه کنید . . .


ادامه مطلب


نوع مطلب : نانو شیمی، 
برچسب ها :
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری

سختی آب و راه های رفع آن


وقتی اب باران به زمین می رسد معمولا دارای مقداری دی اکسید کربن به صورت محلول است وقتی در خاک فرو می رود به طبقات سنگ آهک و یا طبقات کربنات کلسیم و کربنات منیزیم می رسد و مقداری از آنها را به صورت هیدروژن کربنات یا به اصطلاح بی کربنات در خود حل می کند. این اب که دارای یون های +Caو +Mgبه صورت محلول است آب سخت نامیده می شود.

به ادامه مطلب مراجعه کنید . . .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری
کوچکترین جدول مندلیف دنیا

کوچکترین جدول مندلیف(جدول تناوبی عناصرشیمیایی)دنیا با استفاده از فناوری نانو روی یک تار مو نوشته شد.

دانشمندان در اقدامی عجیب کوچکترین جدول مندلیف دنیا را روی یک تار مو ایجاد کردند.این اندیشه زمانی به ذهن پژوهشگران مرکز علوم و فناوری نانو دانشگاه تاتینگهام رسید که تصمیم گرفتند برای روز تولد یکی از همکارانشان کار شگفت انگیزی انجام دهند .

آنها با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی  ویک پرتوی یون نگار (که تارمورا بمباران الکترونی می کند)این جدول تناوبی را ایجاد کردند.

این جدول انقدر کوچک است که می توان انرا یک میلیون بار روی یک برگه ی فیش برداری نوشت.دانشمندان دانشگاه تاتینگهام این جدول تناوبی را به عنوان هدیه ی تولد به پروفسور پولیاکف تقدیم کردند.

نوع مطلب : نانو شیمی، اخبار، 
برچسب ها :
جمعه 2 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری
علم نانو و علوم مرتبط با آن جدید نیستند چرا که صدها سال است که شیمیدانان از تکنیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی علم نانو در کار خود استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شباهت به تنکنیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های امروزی نانو نیست. پنجره های رنگارنگ کلیساهای قرون وسطی، شمشیرهای یافت شده در حفاری های سرزمین های مسلمان همگی گویای این مطلب هستند که بشر مدت هاست که از برخی شگردهای این فناوری در بهینه کردن فرایندها و ساخت باکیفیت تر اشیاء بهره می برده است اما تنها به دلیل پیشرفت کم فناوری و نبود امکانات امروزی مانند میکروسکوپ نیروی اتمی، میکروسکوپ تونلی پیمایشی و غیره نتوانسته حوزه مشخصی برای این فناوری تعیین کند.

به ادامه مطلب مراجعه کنید . . .


ادامه مطلب


نوع مطلب : نانو شیمی، 
برچسب ها :
پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری
خوردگی ، ( Corrosion ) ، اثر تخریبی محیط بر فلزات و آلیاژها می‌‌باشد. خوردگی ، پدیده‌ای خودبه‌خودی است و همه مردم در زندگی روزمره خود ، از بدو پیدایش فلزات با آن روبرو هستند. در اثر پدیده خودبه‌خودی ، فلز از درجه ‌اکسیداسیون صفر تبدیل به گونه‌ای با درجه ‌اکسیداسیون بالا می‌‌شود.
M ------> M+n + ne
در واقع واکنش اصلی در انهدام فلزات ، عبارت از اکسیداسیون فلز است.

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید . . . 


ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی تجزیه، 
برچسب ها :
پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : مهران نادری

پیل سوختی چیست؟

پیل سوختی یك سیستم الكتروشیمیایی است كه انرژی شیمیایی سوخت - عموما" هیدروژن (و یا متانول) و هوا را به طور مستقیم به انرژی الكتریكی تبدیل می‌كند. این مولد انرژی دارای بازده بالایی است. بازده بالای این سیستم منتج از دوری جستن از چرخه كارنو است.


به ادامه مطلب مراجعه کنید . . .

ادامه مطلب


نوع مطلب : نانو شیمی، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
 


قالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ